این سایت به هیچ نهاد یا ارگان دولتی وابسته نبوده و به طور شخصی و با حمایت جمعی از نخبگان کشوری مدیریت میشود " این سایت در ستاد ساماندهی پایگاه های اینترنتی ثبت شده است "
پنجشنبه ۰۲ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۰ 

 

 

لینک های مفید

فعالیتی متفاوت از مهندس سید حامد افتخارزاده با عنوان چاپ نامه الکترونیک

توريسم اسلامي و گردشگري حلال در مرکز رشد دانشگاه اصفهان

مهندس افتخارزاده به تازگی با گروهی از نخبگان و اعضاء هیات علمی هسته فناوری در مرکز رشد دانشگاه اصفهان راه اندازی نموده و ایده ای ارائه داده با عنوان گردشگری حلال که به شماره مجوز 64638 ثبت گردیده .به این بهانه مصاحبه ای با ایشان انجام داده ایم تا به جزئیات ایده بیشتر آشنا شویم                         

 خلاصه‌ای از ایده  خود، ماهیت آن ، هدف و روش اجرای ایده را توضيح دهيد.

       در سال های اخیر توریسم و گردشگری از اهمیت فوق العاده ای برخوردار شده است تا حدی كه به این مسئله به عنوان یك صنعت نگریسته می شود.این صنعت تا اندازه ای پر سود و درآمد زاست كه برخی از كشورها به اندازه درآمدنفتی كشوری مثل ایران توانسته اند از

این صنعت مهم و پر سود و كم هزینه درآمدزایی كنند.این صنعت در بخش های مختلف تفریحی وسیاحتی و تخصصی گسترش یافته است و بایستی به آن در ابعاد وسیعتری نگریست.اگر نگاهی به جغرافیای جهان اسلام از یك طرف و همچنینتاریخ كشورهای اسلامی داشته باشیم،می بینیم كه از دو منظور جهان اسلام می تواند در قالب صنعت توریست پتانسیل خوبی داشته باشد.قابل ذکراست با توجه به سابقه تاریخی استان اصفهان که پایتخت فرهنگ و تمدن اسلامی جهان اسلام بوده با برنامه ریزی دقیق میتوان به ارائه خدمات و تورهای گردشگری یکروزه جهت مسافران نوروزی و تعطیلات تابستان و رهگذر و مدارس و ارگانها و سازمانها و عموم مردم که بازدید از مکانهای تاریخی و مذهبی و سیاحتی و تفریحی و گردشگری برنامه ریزی و هماهنگی با ارگانهای مربوطه انجام و باکس های کامل از جمله نرم افزار موبایل که شامل نقشه اصهان ، لیست اماکن و مشخصه آنها قابل ارائه باشد همچنین سی دی که محتوی تمام موارد مورد نیاز یک توریسم پرداخت.

علت انتخاب ايده و زمينه‌كاري موضوع انتخابي چيست ؟

       گردشگری پس از صنعت نفت و خودرو سومین صنعت درآمدزای دنیاست . حضور هر توریست در هر کشور موجب ایجاد مشاغل مختلفی در داخل خواهد شد که با در نظر گرفتن سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی بستری بسیار مناسب خواهد بود. یکی از نقاط قوت کشورهای اسلامی ، جغرافیای آنهاست . بسیاری از کشورهای اسلامی مانند مصر ، ایران ، ترکیه به دلیل برخورداری از قدرت فراوان دارای تمدنهای دیرینه ای هستند و آثار و ابنیه فراوانی شامل مساجد میادین شهری شهرهای قدیمی آثار تاریخی متعدد ، بناهای متعدد ، عبادتگاهها و روستاهای قدیمی و خشتی و گلی و بسیاری از جاذبه های گردشگری که اینها میتوانند عامل جذب مهمی جهت توریست باشند.

       ازنظراكوتوریست نیزمحیط جغرافیایی و طبیعی بسیاری از كشورهای اسلامی مثل مالزی، اندونزی، بخصوص لبنان،ایران و برخی از كشورهای دیگر عربی و افریقایی جهان اسلام دارای موقعیت آب و هوایی و طبیعت بسیار جذابی هستند كه این مسئله باز هم می تواند عاملی برای جذب توریست باشد بنابراین از هر دو منظر  وبه لحاظ تمدن و امنیت

       ساختمان و آثار تاریخی و چه به لحاظ مسایل زیست محیطی و طبیعی و جهانگردی و طبیعت گردی دنیای اسلام موقعیت بسیار خوبی دارد و به اصطلاح می تواند از صنعت توریست به عنوان منبع درآمد قابل توجهی بخصوص در برخی از كشورهای آن استفاده كنند. در تفکر دینی اسلام برای جهانگردی کارکردی خاص مورد توجه قرارگرفته است ، به گونه ای که سیر درزمین برای رسیدن به درکی بالا جهت ستایش قدرت مطلق و تامل در نظام آفرینش خداوند باریتعالی از سفارش های موکد قران است.


        اگر گردشگری را به معنای قرآنی آن که در آیه های شبیه آیه 9 سوره مبارکه روم (( آیا در زمین نگردیده اند تا ببینند فرجام کسانی که پیش از آنان بودند چگونه است )) و آیه 36 سوره حج(( آیا در زمین گردش نکرده اند تا دلهایی داشته باشند که با آن بیندیشند یا گوشهایی که با آن بشنوند))

       گردشگری اسلامی دارای معانی متعددی است اما  چنانچه در معجم الوسیط آمده است ، اصطلاح امروزی آن بر معانی ویژه ای دلالت می کند. یکی از این معانی سیر و سفر در کشورها برای گردش ، آشنایی ، جستجو و کشف است نه برای کسب درآمد و اقامت گزیدن.

       عبدالصاحب الشاکری ، ناشر مجله گردشگری اسلامی و مدیرانجمن نیکوکاری عراق در لندن ، مفهوم گردشگری اسلامی را وسیع تر از آن می داند که با تعریفی واحد و مشخص تبیین شود. وی در این باره می گوید : " گردشگری اسلامی بر انواع گردشگری مثل

 

گردشگری خانوادگی که از جهتی پایبند به آموزه های اسلامی باشد و از سوی دیگر با هدف کشف و شناخت آثار به جامانده از تمدن دور و نزدیک انجام می شود دلالت دارد"

بزرگترین کاروان های گردشگری در صدر اسلام برای فراگیری علوم به مناطق مختلف اعزام می شدند تا حدی که احمد بن علی بن ثابت معروف به خطیب بغدادی (392 –462 ه ق) کتابی با عنوان ((الرحله فی طلب علم )) تالیف کرده و در آن به جمع آوری احادیثی پرداخته است که فضیلت سیاحت و گردشگری و نیز گزارشی از سیر و سفر صحابه و تابعین را بیان می کند.

       از اهداف دیگر گردشگری و سیاحت از منظر اسلام ، عبرت پذیری است که نص صریح آیه 11 در سوره انعام (( بگو در زمین بگردید آنگاه بنگرید که فرجام تکذیب کنندگان چگونه بوده است)) و آیه 69 نمل (( بگو در زمین بگردید و بنگرید فرجام گنه پیشگان چگونه بوده است)) نیز بر آن صحه می گذارد.

       در آیات دیگر نیز سفارش شده که در زمین بگردید و بینید که عاقبت مشرکان ، مجرمان ، دروغگویان ، و تکذیب کنندگان خداوند چگونه بوده است. محمد جلال الدین القاسمی الشامی ( 1283-1232 ه ق) مفسر معاصر در تفسیر هفت جلدی خود با نام ((محاسن التاویل)) در شرح دو آیه مذکور می نویسد : این سیرکنندگان همان کسانی هستند که از آثار بجامانده از گذشتگان عبرت گرفته و از آن بهره می جویند.

       شاید از مقاصد مهم گردشگری در اسلام دعوت به وحدانیت خدا باشد که توسط پیامبران و صحابه انجام می گرفت و در چهارچوبی کوچک تر در جهان اسلام بصورت عام ، دعوت به وحدت کلمه و بصورت خاص دعوت به اتحاد و یکپارچگی فرق و مذاهب اسلامی باشد.

بسترسازی اشتغال جهت افراد بومی مناطق گردشگری

متاسفانه در بسیاری از مناطق گردشگری ایران ساکنین و افراد بومی آن مناطق جهت کسب درآمد و استفاده از موقعیت گردش پذیری منطقه خود اقدام به ارائه خدمات و کالاهایی نه چندان مناسب به گردشگران مینمایند ، که این امر علاوه بر داشتن وجهه نامطلوب باعث نارضایتی گردشگران نیز میگردد .

در راستای بهبود این امر مهم میتوان با ایجاد مکانهای مخصوص ارائه خدماتی همچون  فروش کالاها ، ارائه اطلاعات تاریخی و فرهنگی ، مشاوره و راهنمایی ، ارائه بروشور و  ... بستر مناسبی برای افراد بومی ایجاد نمود . همچنین نظارت و کنترل دستگاههای زیربط ( شهرداری –سازمان گردشگری ) بر این محیطها بسیار آسانتر میگردد .

آموزش رفتار صحیح با طبیعت

آب و هوای چهار فصل ایران و برخورداری از طبیعت زیبا باعث گردیده تا درتمامی روزهای سال شاهد استفاده مردم از طبیعت آن باشیم . لذا با توجه به افزایش جمعیت ،کمبود منابع طبیعی در آینده و استفاده روز افزون از این منابع ، میبایست هرشخص در راستای حفظ این منابع ارزشمند کوشا باشد .

با آموزش صحیح و همچنین هوشیار نمودن گردشگران از ارزش محیط های طبیعی و ترسیم آینده بدون منابع طبیعی میتوان از هم اکنون درجهت حفظ محیط زیست تلاش نمود .

شناسایی مناطق بکر و کمتر شناخته ایران

در کشور زیبای ایران مناطق بکر و ناشناخته ای وجود دارد که کمتر کسی دیده و شنیده است . به عنوان مثال : تنگه رغز در استان فارس ، دره اندرسم در شمال ایران ، آبشار لاتون در استان گیلان ، روستای سهولان در آذربایجان غربی ، روستای سیرچ در کرمان ، کویر زیبای

مرکزی و بسیاری مناطق کمتر شناخته شده دیگر وجود دارد که میتوان از آن به عنوان جاذبه های گردشگری ایران یاد کرد . شناسایی و معرفی این موهبت های طبیعی به عهده صنعت گردشگری میباشد .

 برگزاری و آموزش گردشگری ماجراجویانه و متفاوت

یکی از مهیج ترین و جذاب ترین نوع گردشگری سفر ماجراجویانه میباشد . متاسفانه در کشور ما نسبت به این نوع گردشگری جفا شده و بسیاری از مردم از لذت آن محروم مانده اند .

در بسیاری از کشور ها این سفرها طرفداران بیشماری دارد که حاظرند برای آن مبالغ زیادی نیز بپردازند . مناطق زیبایی چون کویر ، کوه ، جنگل بهترین عناصر برای این سفرهاست که خوشبختانه ایران از آن محروم نیست .

با فراهم نمودن امکانات مناسب میتوان از این موقعیت استفاده کرده و گردشگری ماجراجویانه را گسترش داد .

       تنوع فرهنگ، معیشت و زندگی در كشورهای اسلامی، امكان كسب تجربه های جدید را برای گردشگران فراهم می سازد. متأسفانه علیرغم جاذبه های فراوان این كشورها، كشورهای اسلامی سهم كمی از درآمد گردشگری در جهان دارند. براساس پیش بینی های سازمان جهانی گردشگری(WTO) تا سال 2020 میلادی، كشورهای واقع در افریقا، خاورمیانه و جنوب آسیا كه بیشتر كشورهای اسلامی در این مناطق قرار دارند، همچنان سهم اندكی از درآمدهای این صنعت را به خود اختصاص خواهند داد. این درحالی است كه عمده كشورهای اسلامی نظیر مصر، تركیه، ایران، لبنان، مالزی، تونس، اندونزی و مراكش در ردیف سرزمین های پرجاذبه هستند و جاذبه های مورد توجه گردشگران را دارند. گردشگری حلال ، بنوعی گردشگری گفته می شود که در آنطی مدت اقامت فرد گردشگر ، قوانین مذهبی کاملا رعایت شود و در امنیت خاطر آداب و آیین دینی سفر او انجام شود. بنابر این با توجه به بستر بسیار مناسب این نوع گردشگری ، یعنی گردشگری حلال در ایران زمین در کنار وجود اماکن متبرکه مانند بارگاه ملکوتی امام رضا (ع) در مشهد مقدس و در نهایت جاذبه های فراوان گردشگری ایران میتوان بستری مناسب ایجاد نمود. هرچند کشورمان در این نوع گردشگری رقبای بسیار قدرتمندی را پیش رو دارد، صنعت گردشگری میتواند وارد میدان شود و از طریق بسط فرهنگ مردم ایران زمین ، آداب و رسوم و  . . . را به تمام جهانیان معرفی نماید و از جنگ سوم بوجود آمده در تهاجم فرهنگی و . . جلوگیری نمود.

در مورد نوآورانه بودن ايده ،زمينه‌كاري و يا كپي نمونه خارجي و  داخلي بودن آن توضيح دهيد .
       اساساً فضای معنوی كشورهای مسلمان، خود دارای جاذبه است. بسیاری از مسلمانان دوست دارند به مناطقی سفر كنند كه فرهنگ و ارزش های اسلامی بر آنها حاكم است. رعایت ارزش ها و آداب اسلامی ازجمله وجود غذاهای حلال و راحتی در انجام فرایض دینی، احساس امنیت و خاطری آسوده را برای گردشگران مسلمان فراهم می كند.

  بسیاری از كشورهای اسلامی درخواست توریست فرهنگی دارند.توریست فرهنگی به معنی این است كه توریستی كه به كشورهای اسلامی می آید به فرهنگ جهان اسلام احترام گذاشته و در عین حال با فرهنگ اسلامی كشورها وشهر هاي ديگر آشنا شود. جهان اسلام از قدیم الایام یك گردشگری داخلی خودش داشته و آن زیارت است. میلیون ها زائر از مكه به مدینه و از مدینه به مكه می روند و بدین شكل جهان اسلام گسترش پیدا كرده است.

       دلایل زیادی را می توان در عدم موفقیت برخی كشورهای اسلامی در جذب گردشگر برشمرد . بسیاری از این كشورها علیرغم برخورداری از جاذبه های گردشگری مذهبی، تاریخی، فرهنگی و طبیعی، فاقد زیرساخت های مناسب هستند. كم توجهی دراستفاده از فن آوری های نوین اطلاعاتی، ضعف برنامه ریزی و مدیریت كارآمد در این صنعت، ازجمله دلایل عدم موفقیت كشورهای اسلامی در جلب گردشگراست.
  

   منافع فراوان فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی این صنعت، مسئولان گردشگری كشورهای اسلامی را بر آن داشته طی بررسی های كارشناسانه، به دنبال ارائه راهكارها و تدوین سیاست ها برای توسعه صنعت گردشگری در كشورهای اسلامی باشند

   اصولاً امروزه برای تبادل فرهنگی و تمدنی راههای مختلفی وجود دارد كه یكی از بهترین راهها توریست است.حضور توریست در هر كشوری به مانند یك كلاس درس یاددهنده تاریخ ، فرهنگ ، تمدن و شاخص های رفتاری آن ملت است كه می تواند به وسیله همان نوریست به كشور خودش منتقل شده و هردو كشور با هم تبادل فرهنگی داشته باشند.
       حضور گردشگران دركشورهای اسلامی بسیاری از تبلیغات سوئی كه علیه جهان اسلام می شود را خنثی خواهد كرد و این دستاورد بسیار مهمی است برای این كشورها محسوب می شد و نشان می دهد كه بسیاری از این كشورها دارای ساختاری امن بوده و این به لحاظ سیاسی می تواند حتی پرستیژ كشورهای اسلامی را در جهان را ترمیم كند. بنابراین از منظر فرهنگ تمدنی و سیاسی نیز بحث صنعت توریست به شناساندن فرهنگ و تمدن اسلامی به دیگر كشورها كمك های شایانی می كند. لذا با ایجاد زیرساخت ها و جمع آوری پتانسیل های موجود و برنامه ریزی و مدیریت همه جانبه آن و با پر نمودن خلا بوجود آمده از طریق تهیه نمودن باکسهای تصویری جهت تبلیغات و توجیه توریست قبل از بازدید از محل و تهیه بروشورها و لیدرهای قوی (استفاده از اساتید مجرب دانشگاه و متخصص ) و ارائه نمودن سبقه تاریخی جغرافیایی و فرهنگی و . . بصورت ناب و صحیح.

       بکارگیری حداقل های امکانات و جلوگیری از بهم ریختگی اکولوژیکی منطقه و حفظ منابع ( بطور مثال استفاده از خانه های قدیمی و بازسازی و تجهیز آن بجای ساخت هتل های جدید و سربفلک کشیده که زیست بوم و منظره منطقه را تغییر می دهد)

 


ويژگيهاي ایده و خدمات نهايي را به طور خلاصه بيان نما ئيد.

 

- ایجادبانک اطلاعات مشتریان هتل ها اماکن تاریخی مذهبی توریستی و . .

-تهیه بسته های فرهنگی که بیان کننده فرهنگ ها سنت ها و غذاها و لباسها و آداب و رسوم ها و . . باشد

- توسعه و گسترش صنایع دستی

- تهیه مولتی مدیا ، راه اندازی وب سایت پویا و موثر

- راه اندازی سایتهای تفریحی گردشگری

- نحوه متفاوت در اعزام تورها ، در نظر گرفتن تسهیلات جهت مشتریان و . . .

- ارائه خدمات جهت مدارس ارگانها و مهدهای کودک و دانشگاهها

- استقرار در مبادی وروری شهری مانند پایانه های مسافربری ، فرودگاهها ، راه آهن و ..

 

 فعاليتهاي تحقيقاتي كه در ارتباط با ايده‌كاري خود انجام داده‌ايد بيان نما ئيد.

       همکاری با خیریه  کارآفرین باقرالعلوم (ع) در منطقه دره بید فریدونشهر دشت لاله های واژگون و طراحی مزارع موسیر وحشی و کرفس کوهی و لاله های واژگون که توریست مجاز به برداشت از آنها می باشد که با کار بانک ژنی ان گونه گیاهان محفوظ خواهند ماند و طراحی منازل قدیمی و سنتی

 

فرصتهاي كاري  (حال و آینده) در زمينه انتخابي را بیان كنيد.


       اساساً فضای معنوی كشورهای مسلمان، خود دارای جاذبه است. بسیاری از مسلمانان دوست دارند به مناطقی سفر كنند كه فرهنگ و ارزش های اسلامی بر آنها حاكم است. رعایت ارزش ها و آداب اسلامی ازجمله وجود غذاهای حلال و راحتی در انجام فرایض دینی، احساس امنیت و خاطری آسوده را برای گردشگران مسلمان فراهم می كند.


       لذا با گسترش این صنعت بصورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغال زایی در صنایع مختلف از جمله صنایع دستی- تفریحی گردشگری ، صنعت حمل و نقل (زمینی ، هوایی و دریایی) هتل داری و در نهایت چرخه تولید ملی و ارزآوری

      این دستاورد بسیار مهمی است برای این كشورها محسوب می شد و نشان می دهد كه بسیاری از این كشورها دارای ساختاری امن بوده و این به لحاظ سیاسی می تواند حتی پرستیژ كشورهای اسلامی را در جهان را ترمیم كند. بنابراین از منظر فرهنگ تمدنی و سیاسی نیز بحث صنعت توریست به شناساندن فرهنگ و تمدن اسلامی به دیگر كشورها كمك های شایانی می كند.

 

 توجيه فني و اقتصادي و ا مكان پذيري  ایده  خود را بیان ‌نمائيد.
       به دلیل مزیت هایی كه صنعت گردشگری در زمینه فرهنگی و اقتصادی دارد، سرمایه گذاری در این بخش می تواند فرصتی برای كشورهای اسلامی و ملل مسلمان برای نزدیكی به یكدیگر از یكسو و رشد اقتصادی آنها از سوی دیگر باشد .

       ازطریق راه اندازی وب سایت فروش محصولات صنایع دستی ، فیلم ها و عکسهایی از اماکن تاریخی مذهبی ، راه اندازی کارناوالهای گردشگری و هفته ایران در کشورهای دیگر و معرفی محصولات و فروش آنها ، استفاده از نیروی انسانی متخصص و مبتدی (همراه با آموزش) استفاده از زندانیان دربند جهت تولید محصولات صنایع دستی که به نوعی درآمد زایی جهت خانواده هایشان ایجاد شده و بعد از فراغت از زندان به این مشاغل روی آورده و اشتغال زایی شده است. در بخش لوح فشرده و مولتی مدیا نیز با ساخت و تولید و معرفی امکان بکر بعنوان فرصت های سرمایه گذاری در بخش خصوصی ایجاد جذب توریسم داخلی و خارجی نمود. ضمن اینکه اشتغال زایی جهت بومیان منطقه خواهد شد و مهاجرت آنها به شهرهای بزرگ جلوگیری می شود. شرکت در نمایشگاههای فروش محصولات فرهنگی –بازاریابی:

 

 Ambush Marketing *  Macro Marketing * Cannibelization * Private Lable

Brend Awarnes * Green Marketing * Cause–related Marketing* Eco Marketing

            در حال حاضر مالزی به عنوان یكی از كشورهای اسلامی موفق در جذب گردشگر ، هشت دفتر بزرگ را با سرمایه‌گذاری كلان برای آگاهی و اطلاع رسانی در نقاط مختلف دنیا دایر كرده است.یكی از اصول مهم‌ در صنعت توریسم، ارتقا اطلاعات دقیق در داخل و خارج كشور است.همچنین در دسترس بودن اطلاعات یكی دیگر از اصول مهم توسعه توریسم است و منظور از در دسترس بودن تنها از نظر فیزیكی نیست بلكه باید بتوان راحت‌ترین و ارزان‌ترین جا را در اختیار مردم قرار داد.در دسترس بودن اطلاعات از طریق وب سایت و آن لاین بودن و همچنین تهیه بروشور و دسترسی به دفاتر اطلاعات از جمله مسائل ریز و مهم در جلب توریست است. اطلاعات باید كامل در اختیار گردشگر قرار گیرد .

 

 

     امروزه در بسیاری از کشورهایی با اقتصاد تک محصولی، رایزنی‌ها به منظور تولید درآمد از گردشگری آغاز و در شرایط فعلی با توجه به رقابت‌های جهانی، به تحرکاتی پویا تبدیل شده است. یکی از مهم‌ترین مسائلی که آینده روشن صنعت گردشگری را رقم می‌زند،

ویژگی منحصر به فرد این حوزه است که همواره مخاطبان زیادی را به سوی خود جلب می‌کند. این که امروزه شاهد ورود کشورهای صنعتی به عرصه توسعه صنعت گردشگری هستیم، نشاندهنده جایگاه این صنعت در اقتصادهای ملی است
       تولید ثروت حاصل از گردشگری همواره پایدار بوده و در عین حال امکان بهره‌برداری از آن در کوتاه مدت هم فراهم است. علاوه بر آن نیروی انسانی لازم برای حضور در این صنعت، نیاز به آموزش‌های بلندمدت ندارد و این خود زمینه‌ساز توسعه سریع این بخش محسوب می‌شود. آمارهای موجود از محافل رسمی در ایران، نشان می‌دهد که کشور ما ظرفیت جذب بیش از 5 میلیون گردشگر را در سال دارد که چنانچه برنامه‌ریزی‌ها در سطوح کلان‌تر و همزمان با رفع موانع آن انجام شود، تحولی بنیادین در این حوزه ایجاد خواهد شد. تحولی که علاوه بر توسعه گردشگری، توسعه فرصت‌های اقتصادی و همکاری وسیع‌تر در سطوح بین‌المللی را با ملت‌های دیگر به دنبال خواهد داشت.

 

بازار هدف ايده وزمينه‌كاري خود ( مصرف کنندگان، خصوصی یا دولتی بودن، بازار داخلی یا خارجی) و روند رشد آنرا   بیان نمائيد.

 

       اولویت اول توسعه توریسم اسلامی و گردشگری حلال بخش داخل کشور و تمرکز بر بازار داخل بخصوص شهر اصفهان که پایتخت تمدن و فرهنگ اسلامی است و سپس خارج از کشور که با بسترسازی و برنامه ریزی مدون مناسب می توان این مهم را گسترش دارد

 باتشکر از مهندس سید حامد افتخارزاده مسئول این هسته فناور و آرزوی موفقیت برای ایشان ، برای اطلاع بیشتر مو ثبت نام میتوانید به سایت www.eftekharzadeh.ir مراجعه نمایید . 

 

امام صادق عليه السلام:

آنچه را براى خود می پسندى براى مردم بپسند، تا مسلمان باشى.

غرر الحكم: ح 2329

نظرتون در رابطه با سایت را اعلام فرمایید
 

تعداد بازدید کنندگان سایت